

Prokrastynacja to groźnie brzmiące słowo oznaczające tendencję do odwlekania i ociągania się ze zrobieniem czegoś. Zjawisko to funkcjonowało zapewne od zawsze, ale obecnie przez wiele osób uznawane jest nawet za chorobę cywilizacyjną. W myśl zasady „co masz zrobić dziś zrób jutro” odkładamy trudne, bądź nie przynoszące od razu korzyści zadania na później. Na początku sprawia to ulgę, bo na jakiś czas nie musimy się z tym mierzyć i możemy skupić się na przyjemniejszych rzeczach. Gdy jednak mijają godziny i dni, częściej myślimy o zaległym zadaniu, czemu towarzyszy narastających stres.
Niestety prokrastynacja jest nawykiem, który nie tak łatwo wyeliminować, aczkolwiek są pewne sposoby by z nią walczyć. Jeśli do tej pory często zdarzało Ci się działać zgodnie z mottem Króla Juliana z kreskówki Madagaskar – „Nie róbmy nic i poczekajmy, aż sytuacja jeszcze bardziej się skomplikuje” spróbuj tych technik:
1. Ustal źródło problemu
Przeanalizuj, jakie zadania sprawiają Ci największą trudność i których najczęściej unikasz. Pomyśl, dlaczego tak właśnie jest. Być może zawsze masz problem ze zmywaniem naczyń po obiedzie i zabierasz się za nie dopiero przed pójściem spać, a przez cały dzień musisz patrzeć na ten bałagan. Głównym powodem być może jest straszna nuda towarzysząca temu zajęciu.
2. Znajdź nagrodę
Aby zmierzyć się bez odwlekania z brudnymi garnkami i talerzami spróbuj skojarzyć tę czynność z czymś przyjemnym. Ja od pewnego czasu przy tej czynności wkładam słuchawki do uszu i włączam ulubiony podcast. Dzięki temu skupiam się na słuchaniu, a samą czynność wykonuję mechanicznie, kompletnie nie myśląc o tym jak jest beznadziejna. Po kilku miesiącach stosowania tej techniki obserwuję ciekawe zjawisko. Gdy widzę w aplikacji, że pojawił się nowy odcinek np. „The Minimalists Podcast” nie słucham go od razu, ale ustalam, że zrobię to przy sprzątaniu. W ten sposób sprzątanie zaczynam kojarzyć z czymś przyjemnym, a słuchanie jest nagrodą za wysiłek.
3. Zrób listę zadań
Gdy masz dużo rzeczy do zrobienia i jesteś nimi przytłoczony, zapisz je wszystkie w aplikacji na komórce, np. w Nozbe lub na kartce papieru. Pozwoli Ci to odciążyć głowę i przejść do kroku nr 4.
4. Zacznij od najtrudniejszego
Zadania na liście uporządkuj w kolejności od najważniejszych (i być może najtrudniejszych) do mniej istotnych. Następnie zmierz się z pierwszym z nich. Wykonanie go da Ci dużo motywacji do dalszej pracy oraz unikniesz stresu, który towarzyszyłby Ci przez kolejne godziny wiedząc, że musisz się z nim zająć.
5. Skup się
Bardzo często w wykonaniu zadania przeszkadzają liczne rozpraszacze np. powiadomienia na komórce czy plotkujące towarzystwo przy biurku obok. Aby się od tego odciąć, możesz użyć aplikacji, a kolegom powiedz, że jesteś teraz zajęty i nie pozwól aby skradli Twój cenny czas.
Nawyk odkładania rzeczy na później może stać się dużą przeszkodą w naszej produktywności, jednak stając z nim twarzą w twarz możesz nad nim zapanować, a tym samym osiągać większą satysfakcję w życiu osobistym i zawodowym.
Do usłyszenia,
Grzesiek